Önceki Sonraki

Bir Finansçı Gözüyle Tarım Analizi

08 Aralık 2015 / SÜRDÜREBİLİRLİK

Kasım 2015

Tarımsal ürünlerden katma değer yaratabilecekken yaratmıyoruz.Biz üretilen tarımsal ürünü olduğu gibi satmaya çalışıyoruz. Üzümü satıyoruz, üzümü güneşte kurutuyoruz satıyoruz yaptığımız bütün işlem bu.. Karşılığında elde ettiğimiz katma değer çok düşük. Biz üzümden yapılan şarabı satmak istemiyoruz. Biz şarabı alkollü bir içki olarak tanımlıyoruz. Ve katma değer elde edebilecekken bundan yararlanmıyoruz.”

Geçen gün HT Bloomberg’de “Tarım Analizi” programına katıldım. Orada da İrfan Donat’la konuştuğumuz gibi ; Tarım çok önemli bir alan. Sadece gıda güvenliği açısından değil stratejik açıdan da çok önemli bir alan. Parasını verip alıyoruz öyle bir alan değil. Türkiye çok önemli bir tarım ülkesi. Ama Türkiye’ye baktığımız zaman toprağın biyolojik, organik değerinde düşme var. Uzmanların söylediğine gore %3 civarında olması gerekirken Türkiye’de yüzde 1.5. Ben bir tarım mühendisi değilim ama öğrendiğimi aktarıyorum. Bunun sebebi de yanlış uygulamalar, çok fazla bilinçsiz suni gübre kullanımı, çok fazla kimyasal kullanımı, sularımızı kirletmek gibi sebepler… Dolayısı ile tarım konusunda bilinçlenmek ve tarım politikalarının yönlendirilmesi tabiki Tarım Bakanlığı’nın çok önemli bir görevi. Bir takım hatalar yapıyoruz.

Ben WWF Türkiye’nin Başkanlığı’nı yaptım uzun yıllar. İklim değişikliği geliyor. Küresel ısınmadan bahsediyoruz, ister kabul edin ister etmeyin bilimsel bir gerçek. Bundan en çok etkilenen ülkelerden bir tanesi Türkiye. Türkiye’nin en çok etkilendiği bölgelerden bir tanesi İç Anadolu. İç Anadolu’da ne tarım yapıyoruz ona bakalım. İç Anadolu’da su kaynakları giderek azalıyor. Önümüzeki iklim değişikliği ile daha da azalacak. İç Anadolu’da şeker pancarı tarımcılığı yapıyoruz. Halbuki biz bilimsel olarak gösterdikki başka ürün yelpazeleri olabilir. Şekerpancarı çok su çekiyor. Şekerpancarını alıyorlar ondan şeker üretiliyor ve üretilen şeker de dünyadaki şeker fiyatlarının iki misline çıkıyor. Ben ne anladım bu işten. Orada şeker pancarı üretilmemesi lazım. Orada daha az su gerektiren başka ürünler üretilmesi lazım.

Ben yeni Güney’den geldim, her taraf nar, muazzam bir görüntü. Beni götüren arabanın şoförü de çiftçilik yapıyormuş. Abi hepimiz nardayız dedi. Nasıl gidiyor dedim, abi çok fena hiç para kazanamıyoruz dedi. Peki ne yaptınız dedim. Daha önce narenciyedeydik. Burada ağaçtan bahsediyoruz yani tek yıllık bir bitki değil. Narenciye para etmeyince nara döndük ama bir baktıkki herkes nara dönmüş . Kimse nar toplayacak adam bulamıyor. 3 kuruş beş para etmiyor çok fena. Bu da dönüp dolaşıp doğru yönlendirmemeye geliyor.

Tarım politikaları dediğimiz zaman sadece bağcılık açısından değil genel olarak bakılacak pek çok konu var. Bilimsel olarak bakmak lazım. Biz örneğin organik bağcılık yapıyoruz.

Organik tarım çok geçerli birşey. Iyi tarım uygulamaları var. Yurtdışında çok kapsamlı uygulanıyor. Tüketici yönlendiriyor. Bu kimyasalları kullanırsan almam diye. Ülkemizde de keşke yaygınlaşabilse.

Türkiye dünyada 5. Büyük üzüm üreticisi. Bu muazzam bir sayı bu kadar ülke içinde. Ürettiğimiz üzümlerden aldığımız katma değer çok küçük. Kuru üzüm yapıyoruz, elde ettiğimiz katma değer çok düşük. Bizden biraz daha büyük üreticilerin yaptıkları ile ilgili bir kaç sayı paylaşırsak mesela Fransa. bizim 505.000 hektar alanımız var onların 825 bin. Ama onlar 8.5 milyar dolar ihracat yaratmış, bizim 7 milyon dolar. İtalya 5.3 milyar dolar yaratmış, İspanya 2.4 milyar dolar, Avusturya 2.2 milyar dolar. Avusturya bizm üçte birimiz kadar olmasına rağmen…

Peki sebebi ne. Biz katma değer yaratan endüstriyi desteklemiyoruz ki. Biz üretilen tarımsal ürünü olduğu gibi satmaya çalışıyoruz. Üzümü satıyoruz, üzümü güneşte kurutuyoruz satıyoruz yaptığımız bütün işlem bu. Biz üzümden yapılan şarabı satmak istemiyoruz. Şarabı alkollü bir içki diye cezalandırıyoruz. Dağıtımını, yapımını, tanıtımını herşeyi cezalandırıyoruz. Mevzuat buna uygun. Halbuki bu ülkeler şarabı ihraç ederek katma değer sağlıyor. Biz şarabı alkollü bir içki olarak tanımlıyoruz. Ve katma değer elde edebilecekken bundan yararlanmıyoruz.

Yorum Bırakın

Go Up