Önceki Sonraki

Bir Kente Lider Aranıyor…

24 Şubat 2016 / LİDERLİK

2005

2002 yılının ilk günlerinde Gülin’le Brezilya, Arjantin ve Uruguay’ı kapsayan müthiş bir seyehat yapmıştık… Yılbaşını Rio da milyonlarca kişi ile beraber kutlayarak inanılmaz bir gece geçirmemize rağmen beni en çok şaşırtan ülke Uruguay olmuştu… Montevideo ‘da öğrendiğime göre Uruguay 19. yüzyılda dünyanın en önde gelen beş ekonomisinden birisi imiş, halbuki şimdi adı bile geçmiyor… O zamanlar tarımın dünya ekonomisinde en belirleyici sektör olarak ortaya çıktığı dönemlermiş, Uruguay da bu konuda en önemli ülkelerden birisi imiş..Sonra sanayi devriminin hızlanması ve dünya ekonomisini derinden etkilemesi ile değişime ayak uyduramamış ve ekonomik dengelerini kaybetmiş…Değişimi yok sayarak, herzamanki durum devam edecek diye konumlananların yaptığı hatayı işlemişler.

Bu yazımda Ülkemizde de tarıma dayalı ekonominin ağırlığı en üst düzeyde olduğu dönemde bölgesinde çok önemli olmuş hatta pekçok konuya liderlik yapmış bir kentin değişime ayak uyduramadan geldiği durumu anlatan… ve bu değişimi yönlendirecek kamu yönetimi liderlerini arayan kıymetli bir gencin bölgesel gazeteye yazdığı yazıya yer vermek istiyorum. Bakın Sema Çolakoğlu Akhisar’dan nasıl sesleniyor…;

“BU KENTE LİDER ARANIYOR…

Kimdir lider? Şöhret peşinde değildir. Empati gösterir ve anlayışlıdır. Kararlı ama adildir. Son derece iyi bir dinleyicidir. Konuşulması kolaydır. Verdiği sözleri tutar. Herkes kadar veya daha fazla çalışır. Alçak gönüllüdür. Açık ve dürüsttür. Asla otoritesiyle kibirlenmez. Her zaman dosdoğrudur. Heveslidir. Takipçidir. Sabırlıdır. Güven verir. “Ben” değil “biz” der. Cesaretlidir. Eğitimde ısrarlıdır. Krizde dengeleyici etkiyi yapar. Olaya herkesi katar. Felsefe ve değerleri görüşür. Kuvvetli bir ivedilik kavramı vardır. Beklenenin üstünde bir düzeyde düşünür ve çalışır. İhtiyacımız olduğunda ordadır. Belkide bazı özellikler daha eklenebilir bu tanıma. Yinede kimdir bu lider? Hani, tanımların dışında görerek, dinleyerek örnek alarak yaşayacağımız lideri aramaz mıyız hepimiz. Hepimiz konuşuruz ve bekleriz lider kişiyi. Bazen de onu tanımak için geç kalmışızdır. Gerçek bir lider “MUSTAFA KEMAL ATATÜRK” e sahibizdir hepimiz de yinede bekleriz yeni liderlerimizi.

Ben bekliyorum yıllardır. Eğitim hayatım boyunca liderler anlatıldı bana. Ama hani yanıbaşımda ne yapmalıyım şimdi dediğimde hiç lider bulamadım ben bu şehirde. Aradım istediğim tek şey nasihattı. Belkide kıssadan hisse. Sonra iş hayatına başladım. Bir lider, yol gösterici, davranışıyla örnek teşkil edecek makam sahibi büyükler ne yazıkki tanımadım ben bu şehirde. Oysa bu şehir kimlere ev sahipliği yaptı. Kurulduğu ilk günden beri nice büyükler, alimler, liderler tanıdı. Sarı Ahmet Paşa, Muhammed Bedreddin, Nasuh Navali, Abdurrahman Kızı Halime Hatun, Ahmet Rumi Efendi, Şeyhülislam Mehmet Esat Efendi, Şair İbrahim Hakki Efendi, Doktor Abbas Bey, Zeynelzade Hacı Ali Efendi , Yayaköylü Müderris Hacı Ahmet Raşit Efendi , Kantarcızade Hacı Ahmet Ağa , Ali Şefik Bey , Ragıp Bey , Bakırlı Saçlı Mustafa Efe, Reşat Bey, Süleyman Sırrı Kırcalı, İsmail Bahri Bey , Şehit Teğmen Tahir Ün, Fahri Erdinç, Afşar Timuçin ve daha niceleri.

Ya şimdi, ölü toprağı var üzerimizde diyorlar. Değişmiyor, değiştiremiyoruz diyorlar. Ama bekleyin kıracağız kabuğumuzu diyorlar. Biz bu bölgenin lideriydik. Yine lideri olacağız diyorlar. Tütün bizden sorulurdu. İlk bankayı biz kurduk diyorlar. Tarih bizde, kültür bizde diyorlar. Diyenler kadar biliyor ve tanıyorum bu şehri. Ben de diyorum ki nerede bizim liderimiz.

Topraklar değildir şehri lider yapan. Bitki lider yapsaydı bizi. Zeytin dünyada lider kılardı belkide. Kişilerdir, liderlerdir şehri lider yapan. Lider aranıyor bu şehre.Tarihine sahip çıkacak binlerce yıllık eserlerini koruyacak, kültür mirasını benimseyecek tanıyacak ve en azından öğrenmeye çalışacak. Sanatçısına, sporcusuna, gencine, yaşlısına sahip çıkacak ve değer verecek, bu şehre yeni değerler katacak. Gencine iş sahası yaratmak için Organize Sanayi’yi el üstünde tutacak sorunlarıyla yatıp sorunlarıyla kalkacak. Ama hızla karar verecek, bir bürokrat kadar asil, bir iş adamı kadar atak, bir işçi kadar çalışkan olacak ve en önemlisi halkın içinde halk gibi olacak ve güvenecek insanı ona tek bir yumruk tek bir güç olacak. Ben arıyorum en azından örnek alacağım, bu şehre ve gençlerine değer katacak, yolundan hiç teredütsüz gideceğim, sonuna dek güveneceğim. Bu şehri bu bölgede, bu ülkede belkide dünyada lider kılacak liderimi arıyorum. Bu kent liderini arıyor. “

Ekleyecek başka sözüm yok…

 

Yorum Bırakın

Go Up