Önceki Sonraki

Kaptan…   ve Kaptanlık….

24 Şubat 2016 / LİDERLİK

2011

Bu yazımda liderlik alanının bir başka örneğine değinmek istiyorum. “Kaptanlık “ derken bir spor takımının kaptanlığını kastedmiyorum. Bu köşede bu defa denizlerdeki kaptanlık ile ilgi yer vermek istiyorum.

Önce, ben eski bir denizciyim. 1970 li yıllarda yelkenli tekneler ile başladığım ve aşık olduğum denizcilik hayatım hiç aksamadan bugüne kadar devam etti. Bu dönem içinde once “alaylı” olarak 15 m yelkenli yatları kaptan olarak yönettim. Sonra baktım ki bu iş “alaylı” olarak devam edemez… Garanti Bankasında Genel Müdür Yardımcısı iken 1988 yılında bir Christmas tatilinde İngiltere ‘ye sertifika kursuna giderek “kaptan” lisansımı aldım. Ama önemlisi lisans degildi… gerçekten “mektepli” olarak denizci olmuştum. Bir su altı komandosu öğretmenimizden sadece yelken değil, geniş anlamda denizcilik öğrendim.

Yıllarca yelkenlide kaptanlık yaptım… en kıymetli varlıklarım olan ailemle yıllarca denizlerde dolaştım… büyük keyif aldım. Sonra once 2003 te Atlantik Okyanusunu 21 gün yelken yaparak geçtim… sonra da 2006 da 80 gün kesintisiz olarak yelken yaparak Karayip Denizini , Panama kanalını ve sonra da Büyük Okyanusu ( Pasifik) geçtim. Teknelerim oldu, yelkenli ve sonra motor yat… Hiç ara vermeden kaptanlık yapmaya devam ediyorum…

Bu kadar uzun bir giriş yapmamın nedeni… yani ben bu işten anlarım, bundan sonraki satırları “bilen” bir kişi yazıyorum.

Geçen hafta Bodrum Türkbükü’nde sabahın erken saatlerinde, 04.00 gibi bir şişme bot ( RİB) yolcusunu taşımakta olan bir “taksi” motora süratle bordodan çarptı ve feci bir kazaya sebep oldu. Taksi motor ışık içinde iken, üzerinde ışıklı taksi yazarken ve yolcularını taşırken diğer bot hızla yandan gelip motora çarpıp yolcularını denize döktü. Şok geçiren yolcular denizden zorlukla çıkarılıp hastaneye zor yetiştirildi… Çarpan botu kullanan kişi ise maalesef 24 m derinlikte boğulmuş olarak ertesi gün bulundu. Çarpan bot ise yoluna devam ederek sahile vurduğu anlaşıldı.

Kazaya neden olan , çarpan ve bu kaza sonunda hayatını kaybeden botu kullanan kişinin ise büyükçe ve önemli bir motor yatın kaptanı olduğu öğrenildi.

Teknesinin lideri olan , herkesin canı ve varlığı kendisine teslim edilen ve muhakkak lisansı olan bir kaptan düşünün ki gece karanlığında belki de ışıksız olarak hızla bir taksi motora yandan, bordodan, çarpıyor. Kazaya neden oluyor ve hayatını kaybediyor.

Lider olarak teknesinin iyi yönetilmesi, hizmeti, güvenli bir ortam olması, tehlikelerden uzak tutulması gibi sorumlulukları olan bir kaptanın yaptığı bu hata yalnız denizlerde olmuyor.

Bankacılık alanında gemisini tehlikeye atan, batıran… çalışanlar ve müşterilerine büyük sorunlar yaratan pekçok “kaptan” biliyorum. Bu sorun sadece bankacılık alanı ile sınırlı değil maalesef. Özel şirketlerde , kamu kurumlarında örneklerini kolaylıkla bulabiliriz.

Bu kötü kaptan veya liderlerin gözardı ettikleri en önemli konunun ”güvenlik, sağlamlık , risk yönetimi “ denilebilir. Kar /zarar tablosunun sadece en alt satırına odaklanan bir zihniyet ile risk yönetimi kolaylıkla gözardı edilebiliyor, aynı güvenlikli seyir kuralını çiğneyen botun kaptanı gibi…

Geçici şaşaalı sonuçlar açıklamak hırsı ile güvenlik konusunu dikkate almayan pekçok lider bugün bile ülkelerinin … pekçok başkan kulüplerinin … pekçok yönetici kurumlarının başında… Umarım sonları botun kaptanı gibi olmaz…

Yorum Bırakın

Go Up