Önceki Sonraki

Şato usulü üretim nedir ?

04 Haziran 2015 / ŞARAP

Ksaım 2015

Şato şarapçılığının en önemli özelliği şarabı üretenin bağın da sahibi olarak baştan sona yönetmesi ve başka dışardan hiçbir üzüm alımı yapmadan, sadece kendi yetiştirdiği üzümlerden şarap yapması.

Bağın hemen yanında yer alan şaraphanede büyük özenle üretiliyor, dinlendiriliyor,şişeleniyor…. Tamamen kendi bağlarımızda  üretilen üzümler kullanılmakta,bağdan hemen bağımızın ortasındaki şaraphaneye iletilerek, el ile tek tek ayıklanarak büyük dikkat gösteriliyor.

Bu çok önemli çünkü bağı ülkemizde olduğu gibi başkaları sahibi olarak yönetirse daha çok verime bakıyor , kalite ikinci planda kalıyor. Şato şarapçılığında ise bağın yönetiminde ilk öncelik kalite; dönüm başına 1000 litre şarap üretmek yerine kalitenin daha da iyileşmesi için 500 litreye kadar düşürülüyor. Bağdan salkım adedini azaltınca bağın gücü daha az salkıma gittiği için kalite çok fark ediyor.

Terroir toprak demek, yani yer… Eski dünya ve özellikle Fransa bunu öne çıkarıyor çünkü bu ideal toprağın kandilerinde olduğunu savunup ayrıcalık yaratmak için… Son kör tadımlarda Amerikan şarapları en iyi seçilerek bu savı çürütüyor. Bununla beraber toprak ve yer tabii ki çok önemli ama kalite için faktörlerden sadece bir tanesi.

Biz bunun için toprak, iklim ve su koşullarının ideal olduğu Akhisar Sarnıç bölgesine yatırım yaptık…

Yorum Bırakın

Go Up